Parīze, 16.marts, LETA–AFP.

Francijas lauksaimniecības ministrs Bruno Lemers piektdien noteicis pagaidu aizliegumu audzēt valstī ASV biotehnoloģiju giganta “Monsanto” izveidoto ģenētiski modificēto kukurūzu “MON810”, pamatojot to ar vides aizsardzības apsvērumiem.

Kā norādīts ministrijas izplatītajā paziņojumā, šis aizliegums uzskatāms par piesardzības pasākumu.

Šīs kukurūzas audzēšanas aizliegumu Francijas Lauksaimniecības ministrija noteica jau 2008.gada februārī, atsaucoties uz sabiedrības drošības interesēm.

Taču pērn novembrī Francijas galvenā administratīvā tiesa minēto aizliegumu noraidīja, paziņodama, ka valdība neesot pierādījusi, ka šī “Monsanto” izveidotā kukurūza rada “īpaši augsta līmeņa risku cilvēku veselībai vai videi”. Iepriekš Francijas noteikto aizliegumu noraidīja arī Eiropas Savienības Tiesa.

Tomēr prezidents Nikolā Sarkozī drīz vien izteica apņemšanos meklēt jaunas iespējas, lai paturētu “MON810” audzēšanas aizliegumu spēkā.

Februārī Francija aicināja Eiropas Savienību apturēt “MON810” autorizāciju, atsaucoties uz jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem, kas liecina, ka ĢM kultūras nopietni apdraud vidi. Parīze pieminēja nesen veiktu Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) pētījumu, kurā paustas bažas attiecībā uz citu ģenētiski modificētas kukurūzas šķirni – BT11, un norādīja, ka šīs bažas var attiecināt arī uz kukurūzu “MON810”, ko “Monsanto” izplata ar tirdzniecības nosaukumu “YieldGuard”.

Ja Eiropas Savienība nerīkosies, Francija varētu ierosināt izmantot drošības klauzulu, kas ļauj ES dalībvalstīm patstāvīgi pieņemt lēmumu par konkrētu produktu tirdzniecības ierobežošanu vai aizliegšanu, bija norādīts tobrīd izplatītajā Francijas Vides ministrijas paziņojumā.

———————————————————–

Komentārs. Saskaņā ar 2009. gada pētījumu, žurkām MON810 kukurūza ir kaitīga. Ietekme atkarīga no dzimuma, novērojama pēc 14 nedēļu barošanas ar ģmo kukurūzu. Palielinās liesa un virsnieru dziedzeri, pieaug urīnvielas saturs urīnā, izmainās asins šūnu skaits kaulu smadzenēs, tēviņiem novērojamas izmaiņas aknu funkcijās.

Ģenētiski modificēto šķirņu kaitīgums izpaužas atšķirīgi katrai šķirnei, taču visām kopēja ir ietekme uz aknām un nierēm. Pētījumā izmatotas MON810, MON863 un NK603 šķirnes, kuras atļautas izmantot pārtikā ASV un dažās ES valstīs).

Avots: de Vendômois JS, Roullier F, Cellier D, Séralini GE. A Comparison of the Effects of Three GM Corn Varieties on Mammalian Health. Int J Biol Sci 2009; 5(7):706-726. Pieejams no http://www.biolsci.org/v05p0706.htm

 

  2 Responses to “Francija aizliedz ģenētiski modificētās kukurūzas “MON810” audzēšanu”

  1. martā parīze gribēja tikt vaļā no monsanto. Maijā ES piespiež Parīzi pieņemt to. Cik liela jēga ir Latvijas 102 novad lēmumiem neieļaut ĢMO, ja pat valsts Francija!!!, kura skaitās stipra, ietekmīga, nepakļāvīga,,, tik piespiesta ?

    http://www.infowars.com/blatant-corruption-exposed-as-eu-blocks-frances-ban-on-monsantos-gmo-maize/

  2. Jēga ir tāda, ka nevajag pacelt rociņas aiz bailēm. Dažkārt, cīņas jēga ir pati cīņa. Varbūt ne tāpēc, ka mēs būtu neuzvarami, bet tāpēc, lai uzvarētājam uzvara maksātu pēc iespējas dārgāk.

    Kas attiecas uz Franciju, tad arī šī valsts nav viengabalaina. Tā ir viena no ES kodola loceklēm, līdzās Vācijai un Lielbritānijai. Francijā, tāpat kā pie mums, ir varas slānis, kam vajag pēc iespējas lielāku globalizāciju un ar to saistīto peļņu, un daudzskaitlīgs pārējo cilvēku slānis, ar kuriem cenšas manipulēt un kurus ĢMO apdraud vistiešāk. Tāpat arī par ASV, Monsanto “dzimteni”.

    Pat, ja valsti piespiež ar likumu atļaut ĢMO pārtikā, vēl ir tā saucamais mazais cilvēks, kura darbības tieši vai netieši ietekmē peļņas rādītājus, un tas ir pats galvenais signāls korporācijām. Peļņas kritums par 1%, ja iemesls ir pircēju atteikšanās pirkt ĢMO, veicinās ĢMO pazušanu no veikalu plauktiem daudz ātrāk par jebkurām demonstrācijām un likumu normām.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

   
© 2017 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha