Viļņa, 7.maijs, LETA. Lietuvas Zemnieku un zaļo partiju savienības deputāti izstrādājuši rezolūciju, kurā vēršas pie Eiropas Parlamenta (EP) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valdībām, aicinot ES institūcijas pieņemt saistošu regulējumu, kas paredzētu marķēt visu lauksaimniecības produkciju, kuras ražošanā izmantoti ģenētiski modificētie organismi. Aicināts arī paredzēt pienācīgu finansējumu ražotāju un patērētāju informēšanai par ĢMO.

Kā atzīts preses konferencē Lietuvas Seimā, neraugoties uz bažām par ĢMO iespējamo kaitīgumu, tie jau ieņēmuši savu vietu Lietuvas pārtikas rūpniecībā, un viens risinājums to izplatības bremzēšanai būtu nodokļu atvieglojumi tiem lauksaimniekiem, kuri neizmanto ĢMO saturošu lopbarību.

Kā norādījis Lietuvas Zemnieku un zaļo partiju savienības priekšsēdētājs Ramūns Karbauskis, ĢMO ar šādas lopbarības starpniecību “nonāk katra Lietuvas pilsoņa mājās”. “Lietuvas tirdzniecības tīklos vairs nav olu, piena, gaļas produktu bez ĢMO,” viņš sacījis.

Līdz ar prasību marķēt ĢMO zemnieki uzzinājuši, ka visa Lietuvā importētā lopbarība satur ĢMO sastāvdaļas. “Būdams viens no lielākajiem piena ražotājiem, es nekavējoties atteicos no ĢMO saturošas lopbarības un aicinu tā rīkoties arī visus citus piena ražotājus. Esmu vērsies arī pie piena pārstrādātājiem, aicinot neiepirkt pienu, kas satur ĢMO,” norādījis Karbauskis.

Pēc pazīstamā vides aktīvista Andrjus Gaidamaviča datiem, ģenētiski modificētie organismi ar lopbarības starpniecību neapšaubāmi ietekmē arī lopus un mājputnus. Turklāt lopbarība satur kaitīgos toksīnus, kas iestrādāti ģenētiski modificētajās lauksaimniecības kultūrās, lai pasargātu tās no kaitēkļiem. Ilgu laiku gan tika uzskatīts, ka šie toksīni iedarbojas tikai uz attiecīgajiem kaitēkļiem, taču nesen Francijas zinātnieki pierādījuši, ka tie skar arī cilvēka šūnas. ĢMO lopbarība satur arī glifosātus, kas ir daudzu herbicīdu, tostarp pazīstamā “Roundup”, galvenā darbīgā sastāvdaļa.

“Tādēļ apgalvot, ka ĢMO lopbarība ir pilnīgi nekaitīga, būtu noziegums,” viņš secinājis. Jāpiebilst, ka lielāko daļu pasaulē veikto pētījumu, ar kuriem tiek pamatots ĢMO nekaitīgums, veic vai finansē paši ražotāji.

Preses konferencē prezentēta Zemnieku un zaļo partiju savienības deputātu izstrādāta rezolūcija, kurā aicināts ES institūcijās pieņemt saistošu regulējumu, kas paredzētu marķēt visu ĢMO produkciju, ieskaitot dzīvnieku izcelsmes produktus – pienu, gaļu un olas, kas iegūti, izmantojot ĢMO lopbarību.

Konferences dalībnieki uzsvēruši, ka prasībai par veselīgu Lietuvu bez ģenētiski modificētiem organismiem būtu jākļūst par vienu no valsts politikas prioritātēm.

Deputāte Rima Bašķiene iepazīstinājusi žurnālistus ar likumdošanas aktu projektiem, kuros ieteikts paredzēt, ka visām sabiedriskās ēdināšanas iestādēm ēdienkartēs jāmarķē ēdieni, kuru gatavošanā izmantotas ĢMO saturošas izejvielas.

“Esam reģistrējuši arī likumprojektu, kurā paredzēts radīt valdībai vai pašvaldībām iespējas noteikt aizliegumu ģenētiski modificētu kultūru audzēšanai savā teritorijā,” viņa piebildusi.

Vēl viens likumprojekts paredz noteikt atvieglotu PVN likmi 9% apmērā tiem gaļas un piena ražotājiem, kuri neizmanto ĢMO lopbarību. Kā uzskata deputāti, šobrīd tas būtu labākais iespējamais risinājums, kā pamudināt pircējus izvēlēties Lietuvā audzētu produkciju bez ĢMO.

Jau ziņots, ka Lietuvas Seims pērn septembrī pieņēma grozījumus Reklāmas likumā, nosakot, ka turpmāk, reklamējot pārtikas preces, būs obligāti jānorāda, ka konkrētā prece ražota no ģenētiski modificētiem organismiem vai tos saturošām izejvielām, ja saskaņā ar likumdošanas normām šāda informācija ir jāsniedz attiecīgās preces marķējumā.

Eiropas Savienībā šobrīd tirdzniecībā jāmarķē tie pārtikas produkti, kuros ĢMO saturs pārsniedz 0,9%.

Aprīļa nogalē Lietuvas Seims pieņēma lēmumu, ka aizsargājamajās teritorijās no nākamā gada būs aizliegts audzēt un pavairot ģenētiski modificētus organismus, augus un to sēklas.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

   
© 2019 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha