Neliela novirze no tēmas, taču iespējams, ka noderīga.

Dažreiz ir nepieciešams salīdzināt garus tekstus, un atrast tajos atšķirības. Piemēram, ja tekstam ir labojumi. Arī dažādas likumu versijas bieži vien satur nelielas vai grūti pamanāmas izmaiņas.

Te nu talkā jāņem speciālas programmas tekstu salīdzināšanai, kuras programmētāji bieži izmanto ikdienā. Neapšaubāmi, tādas noderēs arī citiem, kam jāstrādā ar tekstiem.

Darba secība šāda:

1. Ņemam vienu no teksta versijām, un saglabājam kā neformatizēta teksta failu. Piemēram, kāda likuma spēkā esošo redakciju.

2. Ņemam citu teksta versiju, piemēram, 1. punktā minētā likuma izmaiņu likumprojektu, un arī tāpat saglabājam.

3. Ielādējam un uzinstalējam kādu no failu salīdzināšanas programmām, piemēram, to pašu WinMerge, kas ir pilnīgi legāli pieejama bez maksas.

4. Ar File->Open atveram abus failus, un programma iekrāso atšķirīgās vietas. Var paspēlēties ar File->Options, pamainīt krāsas vai salīdzināšanas variantus (ievērojot atstarpes vai nē, salīdzināt pilnus vārdus vai tikai burtus utt.)

5. Ja vēlamies atšķirību skatījumu saglabāt turpmākai apskatei vai nodot kādam citam, ar Tools->Generate report saglabājam skatu kā html failu, ko var redzēt uz jebkura interneta pārlūka. Vienā pusē viena versija, otrā otra, atšķirības iekrāsotas un labi pamanāmas.

Piemēram, te ir Ģenētiski modificēto organismu likuma pašreiz spēkā esošā versija, jaunās versijas likumprojekts un atšķirību atskaite.

Ģenētiski modificēto organismu aprites likums (aktuālā redakcija) teksta formātā

Ģenētiski modificēto organismu aprites likums (likumprojekts) teksta formātā

Atšķirību pārskats htm formātā

Kā izskatās, likumdevēji ir precizējuši ĢMO definīcijas, vienlaikus nedaudz ierobežojot iespējas ĢMO lokālajiem aizliegumiem, sīkāk sadalījuši kontrolējošo institūciju atbildības jomas, atsevišķas normas attiecinājuši tikai uz ģenētiski modificētiem mikroorganismiem, taču, pats galvenais – noņēmuši atbildību par ĢMO neapzinātu izplatīšanu. Turpmāk drīkst izplatīt ĢMO, ja var ticami norādīt, ka tas notiek neapzināti – proti, ja nav tieši zināms, ka produkts satur ĢMO.

Kopumā, likuma izmaiņas ir kārtējais mazais, mērķtiecīgais solis ĢMO liberalizācijas virzienā. Ja vardi silda pamazām, tā pat nepamana, kā tiek izvārīta…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

 
© 2017 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha