Atgūsim pārtikas suverenitāti!

(semināra rezultāti publicēti tepat)

2. seminārs.

Otrdien, 19. martā, 17.00 Ekovirtuvē Bieķensalas ielā 2.a notiks otrais seminārs pārtikas suverenitātes jautājumos. Šoreiz vairāk uzmanības veltīsim iespējām audzēt pārtiku pašam.

Semināra plāns.

17.00. filmas “Kā Kuba pārdzīvoja naftas krīzi” (How Cuba Survived Peak Oil) prezentācija. http://www.tautasforums.lv/?p=2994

18.10 Ieskats tiešās pirkšanas aktualitātēs.

18.20. Jānis Puntulis. Ieskats permakultūrā. Permakultūras eksperimenti Latvijā.

19.00. Pēteris Paukšs. Lucavsalas ekoprojekts. Ieceres un iespējas.

19.40. Jānis Puntulis, Elga Bražūne. Sēklu problemātika un sēklu audzēšana Latvijā.

20.20. Neformālā daļa, kopīgs mielasts, pašaudzētu sēklu apmaiņa un turpmākās darbības plānošana, darba grupu veidošana. Tiks aplūkota arī jaunā Eiropas regula sēklu jautājumā un plānoti turpmākie pasākumi šī jautājuma risināšanā.

http://www.draugiem.lv/user/682121/say/#/blogs/?p=9399115

http://gmo.lv/2013/03/tiek-gatavots-nelags-es-seklu-likums/

Varam līdz ņemt groziņus un pašaudzētas sēklas. Vēlamā ziedojuma summa 1 – 2 Ls (pasākuma izdevumu segšanai). Lūdzam pieteikties iepriekš, lai vieglāk plānot pasākumu. Kontaktinformācija 26325986, skomant@inbox.lv.

Pirmais pārtikas suverenitātes seminārs

Pirmdien, 4. martā notika pirmais seminārs pārtikas suverenitātes jautājumos (http://www.draugiem.lv/blogs/?p=9297232). Bija ieradušies vairāk, kā 20 interesentu. Skatījāmies filmu “Kopējā posta vietējie risinājumi”, viena no Latvijas tiešās pirkšanas kustības dibinātājām, Elīna Zuša stāstīja par šo pulciņu darbības principiem.

http://www.draugiem.lv/user/682121/gallery/?pid=297382297#/gallery/?pid=297379994

http://www.tiesapirksana.lv/8soli.html

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EOe-A0hc9HY

Par tiešās pirkšanas jautājumiem cilvēkiem radās liela interese, Rīgā un tuvākajā apkārtnē tiek plānoti vairāki jauni Tiešās pirkšanas punkti.

Šobrīd aktuālākā problēma tiešās pirkšanas punktu izveidē ir telpu jautājums. Interesenti šādiem punktiem piesakās arvien vairāk, arī ar vairākiem zemniekiem ir uzņemti kontakti. Tāpēc lūdzam pieteikties, visus, kam pieejamas tiešās pirkšanas punktu izveidei piemērotas telpas. Galvenie kritēriji – iespēja šo telpu izmantot vienu diennakti nedēļā, telpai jābūt tik lielai, lai tajā vienlaicīgi saiet ~15 cilvēku. Ļoti vēlams, lai šajā telpā būtu ledusskapis piena produktu un gaļas uzglabāšanai (bet ja nav, to varam censties paši noorganizēt).  Būtu svarīgi, lai par telpas izmantošanu nebūtu jāmaksā liela īres maksa. Tāpēc lūdzam pieteikties visus, kuriem šādas telpas ir pieejamas. Tāpat arī lūdzam pieteikties visus, kas gatavi piedalīties jaunu pulciņu organizēšanā, prezentāciju rīkošanā un zemnieku organizēšanā. Interesentus lūdzam rakstīt elina.zusha@gmail.com

Cilvēki līdz šim nav līdz galam novērtējuši pašaudzētu dārzeņu nozīmi. Kā liecina jaunākie pētījumi, daudzas augos esošās vērtīgās vielas iet zudumā jau 15 minūšu laikā pēc to noplūkšanas. Īpaši aktuāli tas ir dažādiem zaļumiem un ogām, kas īpaši strauji zaudē savu vērtību uzreiz pēc noplūkšanas. Tāpat ir veikti pētījumi, kas liecina, ka arī augiem ir intelekts. Līdz ar to augiem veidojas īpaša saikne ar cilvēku, kas tos kopj. Katra cilvēka uzturā vispiemērotākie būs augi, ko viņš pats ir izaudzējis, vai tie, kas auguši viņa dzīvesvietas tuvumā (ja vien šī apkārtne nav šausmīgi piesārņota). Tas nozīmē, ka pat vislabāk audzētie bioloģiskie dārzeņi nevar aizstāt tos dārzeņus, ko cilvēks izaudzējis pats savām rokām.

Tādēļ katram cilvēkam, kas vēlas iegūt patiesu harmoniju ar sevi būtu nepieciešams iekopt kaut nelielas zaļumu un zemeņu dobītes, iestādīt pāris ogu krūmus, lai vismaz sezonas laikā būtu iespējams ēst zaļumus un ogas, kas nākuši pa tiešo no dobes. Īpaši aktuāli tas ir cilvēkiem ar maziem ienākumiem, jo pašaudzētie dārzeņi var dot nozīmīgu atspaidu ģimenes budžetā. Protams, darbošanās savā dārzā ir ļoti svarīga, lai atgūtu zaudēto saikni ar dabu, tā ir svarīga arī bērnu audzināšanā.

Tomēr cilvēkiem, kas vēlas sev audzēt dārzeņus, nākas meklēt risinājumus vairākiem būtiskiem jautājumiem: Kur audzēt? Kā audzēt? Kādas sēklas un stādus izvēlēties?

Uz šiem jautājumiem centīsimies rast atbildes šī semināra laikā. Ceram uz veiksmīgu sadarbību!

Ar cieņu, Jānis Puntulis.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

   
© 2019 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha