INFORMĀCIJA PRESEI

Sestdien, 2013. gada 12. oktobrī visā pasaulē tiks rīkota akcija „Maršs pret Monsanto”. Akcijas, protesta gājieni un cita veida pasākumi notiks dažādās valstīs un pilsētās, nostājoties pret starptautiskās korporācijas Monsanto centieniem sava biznesa interesēs monopolizēt pārtikas un sēklu tirgu un izplatīt ģenētiski modificētas šķirnes, tādējādi ierobežojot zemnieku tiesības audzēt tradicionālās šķirnes un patērētāju tiesības izvēlēties veselīgu pārtiku. Arī Latvijas pārstāvji pievienojas šai akcijai, rīkojot piketu pie ASV vēstniecības Samnera Velsa ielā 1, 2013. gada 12. oktobrī plkst. 13.00.

Monsanto ir viena no lielākajām korporācijām, kas nodarbojas ar ģenētiski modificētu organismu (ĢMO) izveidi un ieviešanu lauksaimniecībā. Taču tiek nopietni apšaubīts, vai ĢMO ir tik nekaitīgi veselībai, kā to apgalvo ražotāji un izplatītāji. Pirms ĢMO ieviešanas cilvēka un dzīvnieku pārtikā netika veikti zinātniski recenzēti pētījumi. ASV plaši izplatīta kadru apmaiņa starp Monsanto un valsts iestādēm, kurām sabiedrības interesēs būtu jāuzrauga ražotāji – Vides Aizsardzības aģentūru (Environmental Protection Agency, EPA) un Pārtikas un Zāļu drošības aģentūru (Food and Drug Administration, FDA), tādējādi ASV valdībā tiek spēcīgi pārstāvētas korporācijas intereses.

Monsanto korporācija ir iztērējusi simtiem miljonu dolāru, pretojoties jebkādām prasībām uz pārtikas iepakojuma norādīt no ĢMO iegūtas sastāvdaļas; tā aktīvi apkaro jebkurus pētījumus, kuros iegūti ĢMO nelabvēlīgi rezultāti. Jau 1998. gadā Dr. Ārpads Puštajs izplatīja pirmās ziņas par ĢMO kaitīgumu, ko ieguva eksperimentos ar žurkām. Viņa zinātnieka karjera tika izpostīta, taču ĢMO ieviešana Eiropā krietni aizkavējās.

Ja jau ĢMO ir tik nekaitīgi, kādēļ tērēt miljoniem dolāru, lai apkarotu neatkarīgos pētījumus?

Zinātniski apstiprināti ĢMO riski veselībai ir orgānu bojājumi, neauglība, jaundzimušo mirstība, iedzimti defekti, autoimūnas saslimšanas, alerģijas un palielināta iespēja saslimt ar vēzi. ĢMO ir daļēji aizliegti daudzās pasaules valstīs un 62 pasaules valstīs tie obligāti jānorāda pie pārtikas sastāvdaļām, tomēr visā pasaulē tos izmanto lopbarībā. Pašlaik Monsanto ļoti piepūlas, lai Eiropas valstīs atceltu prasību norādīt ĢMO saturu uz pārtikas iepakojuma, īpaši pievēršoties valstīm, kurās šīs prasības nav tik stingras, konkrēti Grieķijai.

Monsanto sadarbībā ar ASV valdību lobē ĢMO ieviešanu daudzās pasaules valstīs, tajā skaitā arī Latvijā. Ja Eiropas valstīs viņi vēl nav nostiprinājušies, tad daudzos ASV un Indijas štatos jau ir izdevies panākt dažādu likumu pieņemšanu, kas aizliedz ievākt pašaudzētas sēklas; daudzos ASV štatos, aizbildinoties ar “drošību”, aizliegts dot draugiem pašaudzētus dārzeņus un noteikti vēl daudzi citi, ar veselo saprātu nesavienojami aizliegumi.

Arī mums, Latvijas iedzīvotājiem jāapzinās draudi, ko rada šīs kompānijas ienākšana Latvijā. ASV savu modeli uzspiež Eiropas valstīm un tas, kas ir ikdiena ASV pēc dažiem gadiem kļūs par ikdienu arī ES, ja vien neizrādīsim pietiekami sparīgu protestu. Tāpēc, solidarizējoties ar cilvēkiem visā pasaulē, arī Latvijas jaunieši un dažādu vides organizāciju pārstāvji sestdien, 12. oktobrī 13.00 pie ASV vēstniecības Samnera Velsa ielā 1 (bij. Remtes iela) rīkos piketu.

Pēc piketa notiks preses konference Kaņepes kultūras centrā Rīgā, Skolas ielā 15 plkst. 15.00 par Latvijas iespējām atgūt pārtikas suverenitāti. Tiks aplūkota arī iespēja, izmantojot dažādas, samērā vienkāršas zaļās tehnoloģijas iegūt enerģētisko neatkarību.

 

Kontaktinformācija: Austris Armanis, 27484428; Liena Apsīte 29909878

———————————————–

March Against Monsanto

http://www.march-against-monsanto.com

https://www.facebook.com/MarchAgainstMonstanto

https://www.facebook.com/events/581435538559964

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

   
© 2019 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha