Gatavojamies pavasarim – maināmies ar sēklām “Ekovirtuvē”

Veselības un dabīgas pārtikas kafejnīca “Ekovirtuve” aicina visus interesentus uz sēklu maiņas pasākumu 2014. gada 8. februārī 10:30 “Ekovirtuvē” Bieķensalas ielā 2a. Sēklu maiņas tradīcija pēdējos gados atdzimst visā Eiropā, lai saglabātu sēklu un šķirņu daudzveidību un veicinātu seno šķirņu audzēšanu un izmantošanu, un “Ekovirtuve” to rosina arī Latvijā, kur sēklu maiņas pasākums notiek jau trešo gadu.

Pavasara sēklu maiņas pasākumā piedalīsies Līga Lepse, SIA “Pūres dārzkopības pētījumu centrs” vadošā pētniece, kura stāstīs par kvalitatīvu sēklu ievākšanu un atbildēs uz jautājumiem, kā arī citi jau pieredzējuši seno šķirņu audzētāji un sēklu saglabātāji, kuri dalīsies pieredzē. Pasākuma noslēgumā sadziedāšanās kopā ar Inesi Vanagu. Sēklas tiek mainītas un ar tām dalās bez maksas.

Uz sēklu maiņas pasākumu aicināti visi interesenti – gan pieredzējuši, gan iesācēji. Tie, kuriem jau ir sēklas, aicināti ņemt līdzi arī aprakstus un fotogrāfijas.

Kāpēc svarīgi mainīties ar sēklām?

Paaudžu paaudzēm zemnieki un dārznieki ir bijuši sēklu glabātāji un tautas selekcionāri, kuri uzturēja sēklu ģenētisko daudzveidību, atlasot labāko augu sēklas un savstarpēji apmainoties ar sēklām. Sēklu daudzveidība nodrošināja kultūraugu pielāgošanos vietējiem klimatiskiem un augsnes apstākļiem, kā arī nodrošināja daudzveidību pārtikā un uzturvielās.

2008. gadā pasaules Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) atzina, ka 20. gadsimtā ģenētiskā daudzveidība lauksaimniecībā sarukusi par 75%. Arī Eiropā ir izzudušas neskaitāmas vecās šķirnes, kuras iegūtas tautas selekcijas ceļā.

Šobrīd lielākā daļa cilvēces uztura nāk no tikai 12 augu un 14 dzīvnieku šķirnēm. Tik liela paļaušanās uz dažām šķirnēm ir bīstama gan ekoloģiskā, gan ekonomiskā ziņā. Šodien pēc sabiedrisko organizāciju aplēsēm, pasaules desmit lielākajām sēklu firmām pieder 67% no pasaules sēklām (ETC Grupa 2008).

Sēklu maiņas organizatore, “Ekovirtuves” vadītāja Sandra Stabinge saka: “Sēklu maiņas pasākumi atdzīvina dabīgu, mazo audzētāju veiktu selekciju, un palielina mūsu lietoto kultūraugu daudzveidību. Tas veicina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, dod mums plašāka spektra uzturvielas, un ne ar ko nevar izmērot dārznieka prieku, izaudzējot senu, neparastas šķirnes tomātu vai kartupeli.”

Lūdzu, piesakieties šeit:

https://docs.google.com/forms/d/1cPadPwGXRYTRUg2NthURtDrsOzapIePmEOxcW05xWB0/viewform

Papildu informācija:

Sandra Stabinge

sandra.stabinge@ekovirtuve.lv

29259942

Bieķiensalas “Ekovirtuve” atrodas rūpnīcas “Riga Veneer” teritorijā, tāpēc nezinātājiem pagrūti atrodama. Atrašanās vieta uz kartes šeit:


Skatīt lielāku karti

Programma:

10:00 – pulcēšanās un rīta tēja ar maizīti
10:30 – 11.20 Līga Lepse atbildēs uz jautājumiem par kvalitatīvu sēklu ievākšananu (daudzi jau ir dzirdējuši Līgas stāstu, tādēļ koncentrēsimies uz specifisku jautājumu atbildēšanu. Lūdzu, atsūtiet jautājumus, lai Līga var sagatavoties.
Tie, kuri ir iesācēji – Līgas materiāls lasāms pielikumā un Gudrību krātuvē:
http://ekovirtuve.lv/vvs/?p=369

11.20-13.:00 Pieredzes apmaiņa – lūdzu, piesakieties, kam ir vērtīga pieredze, ar kuru dalīties ar citiem!
13:00-14:00 Vieglas veģetāras pusdienas (Pupiņas ar griķiem un salātiem)
14:00 sadziedāšanās ar Inesi Vanagu – viņa ir fantastiska būtne un dzied dievīgi!!!!

Lūdzu, obligāti piesakieties līdz ceturtdienai 6. februārim, lai zinām cik daudz cienastu gatavot.

Līdzi ņemiet:

  • Sēklas, sēklmateriālu;
  • Fotogrāfijas;
  • Mūzikas instrumentus un dziesmu grāmatas;
  • Pasākumu organizēju pēc brīvprātības principa. Tomēr, lai segtu ēdienu izmaksas, elektrību utml. būšu pateicīga par ziedojumu 3 eiro apmērā.

Ja Jums vēl nav savu sēklu, nāciet tāpat – ar labām domām!!

P.S. Cerams, ka atbrauks arī pa kādam pārstāvim no Lietuvas un Igaunijas (Viņi izrādīja interesi mainīties ar mūsu sēklām)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

   
© 2019 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha