„Lucavsala ir sapnis Rīgas vidū”, teicis mūsu dzejnieks Ojārs Vācietis. Šī vieta patiešām ir zaļa oāze piedūmotās un automašīnām pārpildītās Rīgas vidū, kur jebkurš rīdzinieks var justies kā laukos, esot tikai 10 minūšu brauciena attālumā no Rīgas centra, arī gaiss šeit ir daudz tīrāks. Tomēr drīzumā situācija var mainīties, jo Rīgas Dome rīt, 8.jūlijā 14:00 sēdē lems par to vai PĀRDOT LUCAVSALAS teritoriju izsolē. Tāpēc Ģimenes dārziņu apvienība „Jumpravsala”, VAK (Vides Aizsardzības Klubs) un jauniešu kustība „Lucavsalas ekokopiena” 13.00 pie Rīgas domes rīkos piketu pret Lucavsalas privatizāciju.

Īpašu sašutumu izraisījusi Rīgas domes attīstības komitejas rīcība, kas vēl pagājušajā rudenī 10. oktobra sabiedriskajā apspriešanā solīja, ka Lucavsalā vismaz 7 gadus nekāda apbūve nav plānota un šā gada pavasarī, kad daudzi cilvēki sev izvēlējās dārziņus, tika solīts, ka no nākamā gada tiks slēgti līgumi uz ilgāku termiņu. Bet tā vietā šī pati komisija jūnija beigās aizliedza izsniegt nomā dārzus un lūdza Rīgas domi nodot izsolē Lucavsalu un vēl vairākas pašvaldības īpašumā esošas zaļās zonas teritorijas. Akcijas organizatori vāks parakstus par šīs komitejas locekļu atstādināšanu no ieņemamā amata. Gadījumā, ja Lucavsalu un citas zaļās zonas teritorijas tomēr nolems privatizēt, akcijas organizatori plāno organizēt aģitāciju pret visām partijām, kuru pārstāvji būs balsojušas par Lucavsalas nodošanu izsolē.

Dārzkopībai Lucavsala izmantota jau no 17. gadsimta, kad šeit atradušies Rīgas sieviešu klostera kāpostu dārzi. Pirmās dokumentālās liecības, kur apliecināts , ka Lucavsalas un Jumpravsalas teritorijā atradušies sabiedriski pieejami augļu un sakņu dārzi , ir no 1880.-1885. gada. Pašreizējais dārziņu plānojums izveidots 1947. gadā.

Līdz „trekno gadu” būvniecības bumam šeit bija plaukstoši ģimeņu dārziņi. Šajos gados Rīgas dome uzsāka sistemātisku teroru pret dārziņu kopējiem, katru gadu pie līgumu parakstīšanas draudot, ka šis gads būšot pēdējais. Neredzot stabilitāti un perspektīvu savam darbam daudzi dārziņu nomnieki no zemes atteicās, kā rezultātā daļa dārziņu patiešām ir aizaugusi. Tomēr sakoptie dod iespēju daudziem simtiem rīdzinieku ģimeņu saglabāt saikni ar dabu arī dzīvojot Rīgā, izaudzēt sev veselīgus augļus un dārzeņus, audzināt bērnus tīrā vidē, un kā uzskata akcijas organizatori arī pamestos dārziņus cilvēki sakoptu, ja vien tiktu slēgti līgumi uz garāku termiņu un Lucavsalas dārziņi Rīgas pilsētas attīstības plānā tiktu iekļauti kā zaļā zona. Lucavsalā atrodas ievērojamas dabas un kultūrvēstures vērtības.  Arī Lucavsalas ābeļdārzi ir nozīmīga mūsu ģenētiskā mantojuma sastāvdaļa.

Pilsētu dārzkopība (Urban Gardening) kļūst arvien populārāka daudzās Rietumeiropas un ASV pilsētās. Ģimeņu dārziņi ir arī Londonas un Berlīnes centrā. Akcijas organizatori ir neizpratnē, kāpēc Rīgai vajadzētu būt izņēmumam. Lucavsalā arvien vairāk dārzus nomā gados jauni, zaļi domājoši cilvēki. Daudzi no šiem jauniešiem ir apvienojušies sabiedriskā kustībā „Lucavsalas ekokopiena”, kuras ietvaros Lucavsalas daārziņos ir rīkotas talkas, pašaudzēto sēklu un stādu maiņas pasākumi, koncerts, Jāņu ielīgošana, dažādi dziesmu vakari un citi sabiedrībai vajadzīgi pasākumi. Lucavsalas ekokopiena ir sākusi savu dalību kā viena no 6 kopienām visā Latvijā Kopienu Atbalsta Pilotprojektā. Būtu skumji ja visas šīs ieceres un iestrādnes tiktu sagrautas dažu funkcionāru alkatības dēļ, atzīst Lucavsalas ekokopienas pārstāvji. Tāpēc viņi aicina cilvēkus nepalikt malā un atbalstīt Lucavsalas aizstāvju rīkoto akciju, kā arī aicināt uz to savus draugus.
Ar cieņu, Jānis Puntulis

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

   
© 2017 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha