Iedomājies Lucavsalu, joprojām zaļojošu, sakoptu, augļu koku pilnu. Pamestie dārzi ir sakopti, krūmi iztīrīti un šeit izveidots skaists parks, ko labprāt apmeklē gan Rīdzinieki, gan ārzemju tūristi. Parkā ir atstāti augļu koki un ogu krūmi lai parka apmeklētāji varētu mieloties ar ogām un rudeņos sev ielasīt ābolus. Tādā veidā ir saglabātas nozīmīgs ģenētiskais mantojums. Parkā ir izvietoti dažādi mākslas darbi, un no dabīgiem materiāliem celtas mājiņas. Tajās ir ierīkotas kafejnīcas, tējnīcas, vai izīrējami namiņi atpūtai. Parkā ir romantiskas lapenītes ar ugunskuru vietām, no dabīgiem materiāliem gatavotas bērnu atrakcijas, vietas dažādām fiziskām aktivitātēm. Parkā ir centrālais laukums, kas iekārtots Baltu un Baltijas somugru tautu etniskās kultūras tradīcijās, kur tiek svinēti tradicionālie saulgrieži un rīkoti citi kultūras pasākumi. Tajā pat laikā šeit iekārtoti t.s. Tautu dārzi, kas veidoti visām, Rīgā dzīvojošajām tautām (krieviem, poļiem, baltkrieviem, ukraiņiem, lietuviešiem, igauņiem u.c.), katrai tautai atvēlēts savs dārzs. Katrā no tiem ir mājiņa, ugunskura un atpūtas vieta, augļu koki, katrs dārzs iekārtots attiecīgās tautas etniskajās tradīcijās. Tā ir vieta, kur šīs tautas pārstāvji var jebkurā laikā sanākt, kopt savu tradicionālo kultūru, rīkot savus pasākumus, kam lielāka dalībnieku skaita gadījumā, iepriekš saskaņojot var izmantot arī parka centrālo laukumu. Parks vienlaicīgi ir arī zaļo tehnoloģiju, ekobūvniecības un permakultūras paraugdemonstrējumu teritorija, kur ilgtspējīgu dzīvesveidu brauc mācīties gan Rīdzinieki, gan viesi no visas Latvijas un Eiropas. Tūristus piesaista arī Rudeņos rīkotie Ražas svētki un dārzu festivāli.

Šeit, ir radīts Rīgas zaļais centrs, kur sabalansētas gan pilsētnieku, gan vides, gan pilsētas ekonomiskās intereses. Tas panākts gan piesaistot investorus un nevalstiskās organizācijas, gan Eiropas savienības fondu līdzekļus, gan piesaistot darbaspēku no starptautiskām brīvprātīgo organizācijām, kā arī vietējos talciniekus. Daļa zemes gabalu tiek pārdoti ar nosacījumu izmantot konkrētai funkcijai, daļa tiek nodoti ilgtermiņa nomā investoriem un nevalstiskajām organizācijām. Sakoptākajā Lucavsalas daļa joprojām ir dārzi, bet tie visi ir ideāli sakopti, līdzīgi, kā daudzu citu Eiropas lielpilsētu galvaspilsētās, jo to statuss ir apstiprināts pilsētas lokālplānojumā un cilvēkiem ir motivācija tos turēt labā stāvoklī, ko pieprasa arī dārziņu nomas noteikumi. Arī šie dārzi ir iemīļots tūristu apskates objekts.

Investoriem pārdotajos zemes gabalos Salu tilta tuvumā ir izveidoti gaumīgi 4 – 5 stāvus augsti biznesa un tirdzniecības centi, kuros maksimāli integrēti dažādi ekobūvniecības, zaļās enerģijas un alternatīvo tehnoloģiju risinājumi, kā tas bija paredzēts pirkuma līgumā. Tā, kā no ES fondiem ir iespējams dabūt līdzekļus dažādiem sociāliem projektiem, Lucavsalā ir izvietotas arī dvīņu mājas daudzbērnu ģimenēm un audžu ģimenēm, un bērniem, kuriem ir iespēja dzīvot sakoptā vidē un veidot saikni ar dabu. Tāpat gan uz parku, gan saviem individuālajiem dārziņiem bieži dodas ģimenes ar bērniem no pārējās Rīgas, šeit tiek vestas skolnieku ekskursijas. Īpaši liela rosība šeit ir rudeņos, kad nogatavojušies āboli…

Šo uzskaitījumu varētu turpināt. Visi šie darbi ir reāli paveicami bez lieliem ieguldījumiem no pašvaldības puses un dotu labumu gan visiem Rīgas iedzīvotājiem, gan ienākumus pilsētas budžetā. Tiktu saglabātas dabas un kultūras vērtības.  Tomēr šo sapni apdraud neliels traucēklis – Rīgas dome šo salu ir nolēmusi pārdot izsolē 10. oktobrī, steidzamības kārtā, bez sabiedriskās apspriešanas,  nezināmiem investoriem ar nezināmiem nodomiem. Pie šobrīd esošā teritorijas plānojuma un pieļaujamās apbūves tiktu nosprostots arī Daugavas gaisa koridors, kas neglābjami tiktu nosprostots pasliktinot jau tā slikto gaisa kvalitāti un palielinot soda naudas, ko Latvija ir spiesta par to maksāt Eiropas savienībai.

Tik liela, daudzstāvu apbūves nesabojāta sala Rīgas centrā ir liela bagātība, un tāpēc Lucavsalas ekokopiena ir uzsākusi Lucavsalas saglabāšanas kampaņu. Tas ir mūsu visu interesēs. Katra palīdzība ir no svara un pat ja nevari tikt līdz mums, dalies ar šo ziņu savu draugu starpā. Esam uzsākuši alternatīva Lucavsalas attīstības plāna izveidi.

Esam izveidojuši iniciatīvu portālā manabalss.lv par Lucavsalas saglabāšanu pilsētas īpašumā. Šobrīd juristi strādā, lai šo procesu nobremzētu vai apturētu, tomēr ļoti svarīga ir sabiedrības līdzdalība un atbalsts Zaļās Lucavsalas saglabāšanai. Šo nedēļu ik dienas Lucavsalas ekokopienas dārzā notiks talkas, gatavojoties otrajam Lucavsalas dārziņu festivālam – Ražas svētkiem 28. septembrī, kura laikā kaut nelielā zemes pleķītī centīsimies iemiesot tādu Lucavsalu, kādu to vēlamies redzēt nākotnē.

28. septembra aktivitātes sāksies Esplanādē, Pie Raiņa pieminekļa ar Rīgas Zaļo gājienu, kura mērķis ir parādīt Rīdzinieku vēlmi saglabāt Zaļo Rīgu un Zaļo Lucavsalu. Pēc tam dosimies uz Lucavsalas Ekokopienu, kur 14.30 notiks festivāla atklāšana. Notiks meistarklases, krāmu tirdziņš, mākslas darbu izstāde, sulu spiešana no Lucavsalas āboliem un dažādu augļu un zaļumu kokteiļu gatavošana. Par mūziku parūpēsies Imants Daksis, Liene Narcis, u.c. mākslinieki. Būs arī sadziedāšanās un muzikālas improvizācijas.

Šo pasākumu gatavošana prasa lielu darbu, tāpēc sākot no otrdienas, 22. septembra Lucavsalas ekokopienas dārzā notiks talkošana, uz kuru cilvēki var nākt jebkurā, sev izdevīgā laikā. Noderēs tehnisks atbalsts – transports, krūmgriezis, motorzāģis u.c. tehniskas ierīces. Noderēs arī būvmateriāli – dēļi, brusas, paletes u.c. Gājiena organizatoriem vajadzīgi palagi un lieli kartoni plakātu zīmēšanai.

Kontakttālruņi:

  • Emīls 26989898
  • Jānis 26325986
  • Edgars 29638707
  • Marta 28271118

Lucavsalas ekokopiena Facebook

Lucavsalas ekokopienas lapa draugiem.lv

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

 
© 2019 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha