Par

 

Šis resurss izveidots ar nolūku informēt cilvēkus par riskiem, saistītiem ar biotehnoloģijas produktu izmantošanu ikdienā. Mēs nesakam, ka viss uzreiz ir slikti. Mēs esam par dabisko un saprātīgo piesardzību. Kā rāda vēsture, visi izgudrojumi sākotnēji piedzīvo tā saukto “eiforijas” fāzi, kad šķiet – beidzot atklāta panaceja! It īpaši tas attiecas uz izgudrojumiem un atklājumiem, ar kuriem var pelnīt naudu. Taču vēlāk, izmantošanas gaitā, rodas neērti jautājumi, un pamazām rodas sapratne arī par ēnas pusēm. Taču, kāds jau ir paspējis sabojāt veselību, bieži vien neatgriezeniski… Vai Tu esi pavisam drošs, ka jau neesi kļuvis par izmēģinājuma trusīti?

Lai minam dažus piemērus. 20. gs. sākumā radioaktivitāte bija maz izpētīta parādība, taču tas netraucēja kūrortos piedāvāt radiācijas terapiju novājēšanai. Mūsdienās to sauc par staru slimību. Toreiz visās aptiekās varēja brīvi nopirkt kokaīnu pret depresiju un savārgumu, kā arī heroīna tinktūru, lai bērni labāk aizmigtu un netraucētu ar bļaušanu.

ASV veiktā Japānas kodolbombardēšana 1945. gadā uzskatāmi parādīja radioaktivitātes bīstamību. Ap šo laiku sāka masveidā ražot antibiotikas un pielietot DDT. Radās cerība, ka cilvēce uz visiem laikiem tiks vaļā no tuberkulozes un malārijas oda. Taču šodien mums ir tuberkulozes baktēriju celmi, kuri ir izturīgi pret daudzām antibiotikām, mirstība no tuberkulozes un malārijas joprojām ir augsta. Plašs antibiotiku pielietojums lopkopībā (80% no visa pasaulē saražotā apjoma) ir mums devis ne tikai lētu cūkas un vistas gaļu, bet arī multirezistentos streptokokus, kuru izraisītā infekcija ir ļoti bīstama dzīvībai.

Pannas, kuras klātas ar termiski visizturīgāko organisko vielu – teflonu, lai ēdiens nepiedegtu, tomēr ir kaitīgas veselībai, un to ražošana ES tuvākajos gados tiks aizliegta. Urāna šāviņi, kas ir lieliski dažādu bruņu caursišanai, ir tikpat lieliski vēža un citu slimību izraisītāji, par ko pārliecinās visa Irāka un nu jau arī Lībija.

Nav nekāda pamata domāt, ka ar ģenētiskā modifikācija varētu būt izņēmums no šīs likumsakarības, ka tā ir tehnoloģija bez lieliem trūkumiem. Viss, kas dabā neeksistē, izraisa neparedzamas sekas.

Kāda Tev gar to daļa, Tu jautāsi? Tāda, ka izmēģinājuma trusīši mirst priekšlaicīgi. Pat tie, kas netic vai nezin, ka piedalās eksperimentā. Pat Tu.

——————————————————————–

Projekta finansējums ir ļoti mazs un nāk no atbalstītāju personiskajiem līdzekļiem.

Ja ir kāds āķīgs jautājums, interesants materiāls vai priekšlikums, raksti uz raksti@gmo.lv.

Rakstu pārpublicēšana atļauta bez ierobežojumiem,  ja vien tie paši nav pārpublicējumi. Ļoti vēlams norādīt oriģinālo avotu.

——————————————————————–

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

© 2019 GMO.lv Suffusion theme by Sayontan Sinha